Kočka a dovolená?

Přečtěte si pár důležitých informací, které je třeba zvážit, ještě než odjedete…

Hlídání kočky když jste na dovolené

Odjíždíte na dovolenou, na služební cestu nebo prostě jen pár dní nebudete doma? Ještě nevíte, co bude po tu dobu s vaší kočičí láskou?

Všechny naše domácí kočičky jsou od přírody teritoriální zvířata a jsou tedy velmi úzce vázané na přostředí, ve kterém žijí. Jejich domov považují za bezpečný úkryt, který dobře znají včetně všech zákoutí, ale hlavně pachů. Těmi pachy mám na mysli kočičí obličejové feromony, kterými si své teritorium vaše kočička pečlivě značkuje. Tím dává jasný zákaz vstupu všem ostatním šelmám do jejího útulného domova. Své feromony otírá o různé předměty, ale také o vás, čímž vám dává mimo jiné najevo spokojenost, pocit bezpečí a celkovou psychickou pohodu. Jakákoliv změna přostředí (např. zvířecí hotel či stěhování) působí kočkám opravdu velký psychický stres, který má za následek různé fyzické projevy, jako např. značkování (močí), třes, zvracení, agrese, atp. Vaši kočičku můžete samozřejmě zvykat na cestování již od malička, u dospělých kočiček je bohužel tolerance o mnoho menší. Kočičí stres lze zmírnit také různými přípravky, které jsou dosupné u veterinárního lékaře nebo v obchodech s potřebami pro zvířata, jsou to např.: obličejové feromony, kozlík či různé tabletky; mně se velmi osvědčil Zylkene.

Kočka cítí samotu a opuštění

Dalším faktorem je pocit samoty či opuštění. Kočka je velmi společenský tvor. Opravdu velkým a velmi rozšířeným mýtem je, že kočičce samota nevadí. Tento mýtus se rozšířil kvůli nesprávnému porozumění kočičího chování. To, že k vám má vaše kočka menší odstup neznamená, že vás nemá ráda, naopak je to normální behaviorální projev ve smečce. Kočičí osobnosti jsou různé a tak ani kočka, která nesnese jiné kočičky není samotářem, je naopak o to více vázána na toho “svého” milovaného člověka.
Pocit opuštění se může u kočičky projevit, pokud ji během své nepřítomnosti umístíte do jiného prostředí, kočička se tak může dokonce mylně domnívat, že jste ji opustili a už se pro ni nevrátíte, hlavně v případě, kdy není zvyklá hotel pravidelně navštěvovat.

 Neriskujte, nechte si kočku pohlídat

Jako poslední věc bych ráda podotkla, že nechávat kočičku doma úplně samotnou je ten největší risk a každý kočičí rodič by si ho měl dobře rozmyslet. Doma, bez vás, na ni totiž čeká mnoho lidských nástrah, které jí mohou vážně ublížit. Pokud je kočička delší dobu sama doma, začíná prozkoumávat prostředí o to víc, protože se chce prostě zabavit. Kočky jsou od přírody zvídavými tvory, rády prozkoumávají a bez rozptýlení jim bohužel nic jiného ani nezbyde. Při zvídavých kočičích výpravách si tak může vaše kočička přivodit ošklivý úraz a bez potřebné veterinární péče jsou možné i doživotní následky. Nesmíme zapomenout ani na její fyziologické potřeby, jako je čerstvá voda, čistý záchod, měkké krmivo, které bohužel bez vaší přítomnosti nemohou být naplněny.

Nejideálnějším řešením je proto hlídání vaší kočičky přímo u vás doma, ať už k vám bude chodit hlídat sousedka nebo já 🙂 .
Vaše kočička bude spokojená a vy nebudete muset mít žádné starosti… <3

Photo by Dids from Pexels.

Kontakt

Claudia Jakubcová

IČO: 04368886

info@catmom.cz

+420 773 633 997